Menopauza (z gr. meno – miesiąc i pausis – przerwa) to ostatnia miesiączka w życiu każdej kobiety. Jej datę ustala się po dwunastu miesiącach, w ciągu których nie wystąpi już żadne krwawienie. Wówczas płodność kobiety całkowicie ustaje.
Potocznie przyjęło się nazywać menopauzą okres przekwitania (inaczej klimakterium) czyli naturalny etap przejściowy, w którym organizm przygotowuje się do ostatniej miesiączki i dalszego funkcjonowania. W tym czasie kobiecie towarzyszą różne charakterystyczne objawy, po których łatwo można rozpoznać nadchodzącą menopauzę.
Wyróżnia się trzy okresy: perimenopauzę (etap poprzedzający ostatnie krwawienie), menopauzę właściwą i postmenopauzę (etap po ostatnim krwawieniu).
Średnia wieku kobiet, które wchodzą w okres przekwitania, to 45-55 lat. Zdarzają się jednak przypadki menopauzy przedwczesnej (nawet przed 35. rokiem życia) i menopauzy późnej (po 55. roku życia).
Objawy menopauzy:
- Nieregularne miesiączki
- Uderzenia gorąca
- Bóle głowy
- Bezsenność, wczesne budzenie się
- Zlewne nocne poty
- Trudność w koncentracji i podejmowaniu decyzji, pogorszenie pamięci
- Suchość pochwy i bolesne stosunki
- Nawracające infekcje układu moczowo-płciowego
- Nietrzymanie moczu
- Depresja, obniżony nastrój, obniżona samoocena
- Niepokój, stany lękowe, uczucie rozbicia
- Spadek libido
- Osteoporoza
- Zaokrąglenie sylwetki, spadek nawilżenia skóry, pogłębienie się zmarszczek, siwizna
- Bóle mięśni, obrzmienie stawów, drętwienie i mrowienie kończyn
- Wahania ciśnienia tętniczego, kołatania serca, zawroty głow
Negatywne objawy menopauzy utrzymują się średnio przez 5 lat. Jednak każda kobieta przechodzi ten etap życia indywidualnie – u około 1/3 nie występują żadne dolegliwości. U pozostałych pań czas ich trwania oraz stopień nasilenia jest różny i może wynosić od roku do nawet 10 lat.
źródło: http://www.menopauza.pl/menopauza_5/abc_menopauzy_1/co_to_jest_menopauza_podstawowe_informacje_3.html